Dom i ogród

Jak urządzić mieszkanie z gustem?

Jeśli czeka Cię generalny remont mieszkania, lub dopiero je urządzasz, to świetnie trafiłeś!

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się, jak urządzić mieszkanie unikając przepychu i jak zrobić to z gustem, który będą podziwiać Twoi goście. Zainteresowany?

Własne cztery ściany

Zacznijmy od podstaw, a więc od ścian i podłóg.

Wiodące prym panele i depczące im po piętach kafelki, są aktualnie obecne w przeważającej części domostw. Ich wzorów i kolorów może być wiele: do wyboru mamy te klasyczne, pasujące do niemal do wszystkiego i te bardziej odważne, które swoją dekoracyjnością przyciągają od razu wzrok.

Należy zwrócić uwagę na to, aby efektu krzykliwej podłogi nie podbić jeszcze bardziej mocnymi wzorami na ścianach.

Jeśli decydujesz się na panele w jodełkę lub te winylowe z dowolnym nadrukiem, to koniecznie zadbaj o to, aby Twoje ściany były nieco subtelniejsze. Możesz zaszaleć kolorami, ale staraj się unikać wzorów, które w połączeniu z ciekawą podłogą, mogą sprawiać wrażenie kiczu.

Podobnie postępuj w sytuacji odwrotnej – jeśli zależy Ci na wzorzystych ścianach, na których możesz zawiesić różnego rodzaju plakaty, obrazy i fotografie, nie przesadź z dekoracyjnością podłogi. Wszelkie dywaniki nadające pomieszczeniu przytulności, są oczywiście zawsze mile widziane i na pewno zostaną docenione przez Twoich gości.

Różne style – czy można je łączyć?

Każdy styl wnętrzarski charakteryzuje się innymi cechami, ale nie znaczy to, że nie można tych cech odpowiednio wykorzystać i połączyć w jeden spójny nowy styl, który będzie nam odpowiadał.

Kluczem do sukcesu jest tutaj poczucie estetyki i umiejętność balansowania między różnymi wizjami.

Przykładowo – w XXI wieku bardzo popularne stały się wnętrza w stylu loftowym, który został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w połowie ubiegłego wieku. Charakteryzują go elementy industrialne i konstrukcje, które są celowo pozostawione na widoku. Dominują tu odcienie szarości, bieli, czerń i granat, a dodatki są zazwyczaj miedziane, metalowe, drewniane lub skórzane. Oświetlenie przypomina to z fabryki lub warsztatu. Całość sprawia nieco surowe wrażenie, dlatego styl loftowy kojarzony jest często z wnętrzami urządzonymi przez Panów.

Gołą cegłę, która dominuje w takich mieszkaniach, można ozdobić wykorzystując plakaty w dekoracyjnych ramach lub minimalistyczne obrazy.

Kolejnym stylem, który podbił serca milionów, jest styl skandynawski, pochodzący ze Szwecji.

Cechuje go naturalność, brak przepychu, prostota, atmosfera spokoju i lekkości.

Wnętrza w stylu skandynawskim zazwyczaj są jasne, utrzymane w odcieniach bieli i szarości lub pastelowych kolorach. Chłód pomieszczenia urządzonego w ten sposób można nieco ocieplić dekoracyjnym miękkim dywanem lub motywami roślinnymi, które przedstawiają na przykład plakaty dostępne w Internecie.

Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować na jeden konkretny styl i lubią indywidualizm, idealny będzie styl eklektyczny, który łączy zarówno stare, jak i nowe elementy oraz daje nieco więcej swobody w urządzaniu wnętrza.

Eklektyzm cechuje mieszanka różnych stylów, a nawet inspiracji z różnych epok. Mieszają się tu starocie z nowoczesnością oraz luksus ze skromnością.

Jeśli szukasz swobody w urządzaniu swojego wnętrza i chcesz połączyć ze sobą elementy z kilku różnych styli, to eklektyzm jest właśnie dla Ciebie.

Pamiętaj jednak, że kontrast bardzo łatwo zamienić w chaos, którego na pewno sobie nie życzysz.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego dekoratora lub dekoratorki, którzy pomogą Ci wybrać poduszki, plakaty, dywaniki i oświetlenie.