Dom i ogród

Zieleń we wnętrzach

Wysłane

Kolor zielony ma wielką moc – może uspokajać, sprzyjać koncentracji lub pobudzać do działania. Wszystko zależy od tego, jakiego odcienia użyjemy w naszym wnętrzu.

Butelkowy – wnosi do pomieszczenia elegancję, oliwkowy równowagę, a limonkowy wzbudza w nas pozytywną energię.

Dlaczego wybieramy zieleń?

Kolory mają na nas duży wpływ. W zależności od tego, którego z nich użyjemy do pomalowania na przykład salonu, przebywając tam przez dłuższy czas, będziemy w określonym nastroju.

Kolor czerwony pobudza, żółty podnosi koncentrację, natomiast zielony zazwyczaj uspokaja i wycisza nasze zmysły. Kojarzony jest z naturą, dlatego czujemy się bezpiecznie we wnętrzach, urządzonych z użyciem tej barwy.

Zieleń może „chować” się w tle lub też dominować pod postacią dodatków.

Dobrym pomysłem na dekorację podłogi, będą zielone dywany występujące w wielu wzorach. Dodadzą one pomieszczeniu przytulności i będą przyjemnym, miękkim akcentem.

Kolor zielony będzie się świetnie łączyć z czernią, bielą, beżem, brązem i szarością.

Nieco odważniejsze osoby mogą próbować różnych innych połączeń kolorystycznych, według własnych upodobań.

Zieleń w różnych odsłonach

Kolor zielony to przede wszystkim świeżość, dlatego najlepiej sprawdzi się w pokoju dziennym lub salonie. To właśnie tam spędzamy nasz czas wolny i przyjmujemy gości.

Zieleń zastosowana w sypialni pozwoli nam się wyciszyć i ułatwi zasypianie. Natomiast wprowadzona do gabinetu – pobudzi myślenie abstrakcyjne i podniesie kreatywność.

Głęboki, ciemny odcień zieleni sprawi wrażenie wyrafinowania, a odpowiednio dobrane dodatki przyciągną wzrok każdego gościa.

Dodatki do zielonych wnętrz

Najlepiej z zielenią, komponują się meble w odcieniu dębowym i panele w tym samym kolorze.

Na komodzie w salonie lub sypialni, ustawić można natomiast rośliny doniczkowe, które sprawią wrażenie jeszcze większej bliskości z naturą.

Zieleń lubi także czerń. W tym kolorze można kupić na przykład stolik kawowy lub też wygodne pufy, a dla tych, którzy boją się ciemnych odcieni, dobrym rozwiązaniem będą niewielkie, czarne dekoracje – na przykład wazon na kwiaty.

Jeśli zdecydujemy się na użycie koloru zielonego we wnętrzu pod postacią mebli, to musimy uważać przy doborze koloru ścian i innych dodatków. Zbyt dużo jednej barwy w pomieszczeniu nie jest wskazane, ponieważ zamiast harmonii, uzyskamy wrażenie chaosu.

W białej sypialni możemy na przykład postawić zieloną komodę lub szafkę nocną, a w pomalowanym na szaro salonie ułożyć na sofie zielone poduszki lub zawiesić w oknie zielone zasłony.

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, świetnie z zielonymi wnętrzami komponują się wszelkiego rodzaju kwiaty. Mogą to być rośliny doniczkowe, wiszące paprocie czy też cięte kwiaty w wazonie.

Należy jednak pamiętać, aby nie wypełniać nimi całej przestrzeni w pomieszczeniu. Do wszystkiego należy podchodzić z umiarem.

Energetyczne połączenie

Duet, który pobudzi nas do działania i wprawi rano w dobry nastrój, to bez wątpienia zieleń i żółć.

Niektórzy mogą się nieco obawiać połączenia takich wyrazistych kolorów, ale odpowiednio dobrane barwy dadzą zachwycający efekt.

Przygaszona żółć sprawdzi się w towarzystwie oliwkowej zieleni, a odcień szafranu będzie pasował do butelkowej barwy.

Jeszcze odważniejszym wyborem, jest urządzenie wnętrza w kolorze pomarańczowym, połączonym z zielonym. Przyciągające wzrok odcienie to prawdziwy wulkan energii, który jednak nie każdemu może pasować.