Dom i ogród

Jak dopasować obraz do wnętrza pomieszczenia?

Kilka obrazów ściennych może zmienić ponure mieszkanie w klimatyczne i intrygujące miejsce. Chcąc uzyskać taki efekt, trzeba jednak dopasować obraz do specyfikacji danego pomieszczenia. Na co więc powinno się zwrócić uwagę?

Gdzie warto wieszać obrazy?

Ludzie wieszają obrazy głównie ze względów estetycznych. Najczęściej więc pojawiają się one w takich pomieszczeniach jak sypialnie, pokoje gościnne, czy salon. W niektórych miejscach nie powinno się jednak wieszać obrazów. Dotyczy to np. kuchni, gdzie panująca wilgoć i częste zmiany temperatur mogłyby mieć na nie zły wpływ. Z tego samego powodu obrazu nie powinno się wieszać pod kwietnikiem ściennym. Jeśli jednak już zamierza się powiesić obraz np. w kuchni, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany.

Ważne jest także wybranie odpowiedniego miejsca na ścianie. Przede wszystkim obraz powinien się znajdować na linii wzroku, a więc zawieszenie go tuż nad podłogą, lub przy samym suficie nie jest zalecane. Wskazane jest także to, by powierzchnia ściany wokół obrazu była pusta. Wciśnięcie go pomiędzy dwie szafki może bowiem okazać się mało estetyczne.

Najlepiej, gdy wszystkie ściany w pomieszczeniu są zapełnione obrazami i innymi przedmiotami z zachowaniem proporcji. Gorzej prezentują się miejsca, w których np. dwie ściany są niemal całkowicie zasłonięte, a pozostałe całkowicie odkryte. Uwagę powinno się zwrócić jeszcze na poziom oświetlenia. Zacieniony obraz prezentuje się bowiem dużo mniej okazale.

Jaki obraz wybrać?

Dla końcowego efektu wielkie znacznie mają wymiary obrazu. Wybierając jego wielkość powinno się zwrócić uwagę na:

  • Powierzchnie ściany i pomieszczenia – zasadniczo im większa jest ściana i samo pomieszczenie, tym większy obraz powinno się kupić.
  • Ilości obrazów – nie powinno się przesadzać z ilością dużych obrazów w jednym pomieszczeniu. Wtedy to mogą one wręcz przytłaczać domowników.
  • Charakterystykę obrazu – jeśli kompozycja artystyczna obrazu składa się z małej ilości elementów (np. przedstawia kilka zwierząt), to obraz nie musi mieć sporych gabarytów. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy obraz ilustruje skomplikowaną strukturę (np. mapę świata).

O ile zalecenia dotyczące rozmiarów obrazu są dość precyzyjne, o tyle trudno ustalić jedyny słuszny design i to, co obraz ma przedstawiać. W tym przypadku powinno się kierować własnym gustem i tym, żeby obraz pasował do wystroju całego pomieszczenia.

Jak powiesić obraz?

Teoretycznie powieszenie obrazu na ścianie jest bardzo proste. Czasem jednak mogą się pojawić pewne problemy. W ścianę można wbić mały gwóźdź, co jednak może okazać się mało praktycznym rozwiązaniem. Obraz może po prostu spaść ze ściany wraz z gwoździem.

Znacznie większą stabilność zapewnią wkręty zamocowane przy pomocy wiertarki. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym. W skrajnych przypadkach i przy kruchych ścianach może okazać się to nawet niemożliwe.

Jeszcze jednym sposobem na przytwierdzenie obrazu do ściany jest użycie specjalnych dwustronnych taśm samoprzylepnych. Minusem tego rozwiązania jest to, że po zdjęciu obrazu na ścianie mogą pojawić się duże i wyraźne ślady.