Dom i ogród

Czego nie może zabraknąć w przydomowym ogrodzie?

Większość osób, posiadających domek jednorodzinny, ma też swój kawałek działki, na którym najczęściej decyduje się zorganizować mały domowy ogródek. Przy planowaniu takiego ogrodu warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Odpowiednie odstępy między roślinami

Sadząc drzewka czy krzewy należy pamiętać o tym, że większość z nich ma pewne wymagania co do miejsca, które potrzebują na prawidłowy rozwój. Posadzenie drzew zbyt blisko siebie może dać problemamy pozniej, gdy drzewa zwiększą swój rozmiar.

Sprzedawcy zwykle podają informacje na temat tego, ile dana roślina potrzebuje miejsca oraz w jakich odstępach należy ją sadzić. Jeśli jednak nie możemy doszukać się sami takiej informacji w sklepie, to warto spytać tam pracownika lub sprawdzić to w internecie, gdyż jest to bardzo istotna kwestia.

Altanka lub schowek na narzędzia

Dobrym pomysłem jest umieszczenie w ogródku niewielkiej altanki lub pomieszczenia na narzędzia. Jeśli posiadamy w domu kominek, w którym palimy drewnem, to można również pomyśleć o połączeniu takiej altanki czy schowka na narzędzia z drewutnią, czyli miejscem, w którym przechowuje się drewno na opał.

Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i pozwala utrzymać ład i porządek. Jeśli nie mamy jednak takiej możliwości, to nie ma powodu do zmartwień, narzędzia można też przecież przechowywać w garażu, czy nawet w domu.

Zraszacze

Zamontowanie systemu zraszaczy ogrodowych jest sporym ułatwieniem. Takie zraszacze odciążą nas z obowiązku regularnego podlewania roślin. Można zaprogramować je tak, aby same uruchamiały się o danych godzinach, na określoną ilość czasu. Rozwiązanie takie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy do późna poza domem lub często wyjeżdżamy. Odpowiednio zaprogramowany system zraszaczy dobrze zaopiekuje się naszym ogrodem i nie będziemy musieli prosić sąsiada, żeby odwiedzał nasze rośliny. Oczywiście takie udogodnienie wiąże się z pewnym kosztem, ale jest to bardzo dobra inwestycja. Z pewnością nie pożałujemy tej decyzji, gdy w piątkowy wieczór będziemy mogli odpoczywać, zamiast podlewać rośliny w ogrodzie.