Urządzanie mieszkania

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzanie pokoju dziecięcego to kwestia, której należy poświęcić dużo uwagi. Każdemu rodzicowi zależy w końcu na tym, aby dziecko czuło się komfortowo we własnym pokoju.

Przyjazne barwy i wzory

Pokój dla dziecka powinien być pomalowany farbą o jasnym odcieniu. Obecnie już rzadko używa się tapet, ale można urozmaicić ściany specjalnymi naklejkami czy też fototapetami. Na takich obrazkach może się znajdować na przykład bohater z ulubionej bajki naszego dziecka. Takie małe elementy urozmaicają pomieszczenie i nadają mu niepowtarzalny charakter, a ponadto dzieci bardzo lubią tego typu ozdoby.

Zdecydowanie powinno się unikać ciemnych, ponurych kolorów. Złym pomysłem może też być bardzo jasny kolor ścian, na przykład biały. Takie ściany bardzo szybko będą się brudzić, zwłaszcza w przypadku, kiedy pokój jest używany przez małe dziecko.

Odpowiednie meble

Do pokoju dziecięcego należy wybrać meble, które będą praktyczne dla dziecka. Powinny one być raczej niskie, mile widziana jest też duża ilość wszelkiego rodzaju szuflad oraz półek, na których dzieci będą mogły przechowywać swoją kolekcję zabawek. Dobrym pomysłem jest też zakup mebli o zaokrąglonych krawędziach. Zbyt ostre kanty mogą być niebezpieczne dla małych dzieci. Jeśli nie możemy znaleźć odpowiednich mebli, to można kupić specjalne ochraniacze na kanty i zamontować je na dowolnych szafkach oraz na biurku, co sprawi, że te meble będą bezpieczniejsze.

Półki i regały

Wszelkiego rodzaju regały oraz półki są dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym. Zwłaszcza, jeśli pokój ten jest niewielkich rozmiarów. Wtedy zamiast zastawiać go wielkimi szafkami, można po prostu zamontować półki na ścianie lub umieścić w rogu wąski, nieco wyższy regał. Przy montowaniu półek należy pamiętać o tym, aby umieścić je na odpowiedniej wysokości, tak żeby dziecko bez problemu mogło do nich sięgnąć.

Inne ciekawe pomysły

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w pokoju są kosze na zabawki. Zamiast wstawiać dodatkową szafkę można zakupić kilka koszy, które na przykład można schować pod łóżko. Pozwala to zaoszczędzić cenne miejsce.

Przy urządzaniu pokoju dla dziecka, warto zakupić lampkę nocną. Niektóre dzieci nie lubią zasypiać w całkowitej ciemności, więc taka lampka może okazać się bardzo przydatna. Pozwoli też ona na wieczorne czytanie książek.

Dobrym pomysłem może też okazać się wykładzina lub dywan na podłogę. Dzieci bawią się cały czas, bardzo często siedząc na podłodze, dlatego miękki dywan może okazać się strzałem w dziesiątkę. Można też pomyśleć o zakupie dywanu z wzorem miasteczka z ulicami, na którym można się bawić zabawkowymi samochodami.