Dom i ogród

Plakat czy obraz?

Dobór odpowiednich mebli i dekoracji do wnętrza to czasami nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli upodobaliśmy sobie kilka różnych stylów, których raczej się nie łączy.

Doskonałym dopełnieniem każdego pomieszczenia są różne rośliny, czy to te kwitnące pięknymi kolorami, czy te prezentujące dumnie swoje zielone liście. Aby wnętrze nabrało charakteru i elegancji, warto też zadbać o to, żeby ściany nie straszyły pustkami. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie. Co powiesić na ścianie: plakat czy obraz? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ale można zapoznać się z walorami tych dwóch rozwiązań i samodzielnie podjąć decyzję.

Obrazy

Wbrew powszechnej opinii, obrazy wcale nie muszą być drogie. Pchle targi i inne targowiska miejskie to doskonałe miejsca na upolowanie okazji. Czasem można tam znaleźć naprawdę piękne malowidła, których nie ujrzymy na ścianie u znajomego, ponieważ są to obrazy unikatowe. Bogato zdobione ramy lub te proste, drewniane, powinny być dobrane do stylu panującego we wnętrzu, aby tworzyły spójną całość. Obraz zawieszony w odpowiednim miejscu i oprawiony w elegancką ramę, podnosi walory estetyczne pomieszczenia, może je subtelnie dopełnić lub też urozmaicić, jeśli przestrzeń jest stonowana, a obraz ma mocną barwę.

Plakaty

Obecnie coraz częściej wybieranymi dekoracjami na ścianę są plakaty. W dzisiejszych czasach cechuje je nie tylko wysoka jakość druku, ale także ogromny wybór wzorów. Szeroką ofertę posiada między innymi sklep Dear Sam. Znajdziemy tam plakaty przedstawiające:

  • zwierzęta,
  • muzykę,
  • naturę,
  • architekturę,
  • fotografię,
  • modę,
  • kosmos,
  • mapy,
  • sztukę abstrakcyjną,
  • plakaty dla dzieci.

Najczęściej wybierane są plakaty z cytatami motywacyjnymi oraz reprodukcje obrazów znanych artystów. Taki rodzaj wystroju wnętrze będzie pasował do stylu skandynawskiego, który jest jednocześnie klasyczny i minimalistyczny.

Grafiki

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju grafiki, które można oprawić (lub nie) i powiesić na ścianie, to są nowoczesne oraz minimalistyczne. Często przedstawiają jeden przedmiot, osobę lub hasło. Ich niekwestionowaną zaletą jest fakt, że wpiszą się w wystrój praktycznie każdego wnętrza. Należy pamiętać o tym, że grafika powinna pasować do innych dodatków w pomieszczeniu: zasłon, poduszek, dywanu, narzut czy obrusów. Jeśli zdecydujemy się na oprawienie grafiki, to rama powinna komponować się z kolorem mebli i tworzywem, z którego zostały zrobione.

To, czy wybierzemy obraz, plakat czy też grafikę, zależy od tego jak wygląda nasze wnętrze i jaki mamy na nie pomysł. Najważniejsze, abyśmy czuli się w nim dobrze.