Ogród przed domem, nazywany także ogrodem frontowym lub przedogródkiem, pełni bardzo ważną funkcję na naszej posesji. Spełnia on bowiem rolę reprezentacyjną, zaprasza gości do wejścia i stanowi swego rodzaju naszą wizytówkę.
Ogród frontowy składa się tak naprawdę z aż trzech typów przestrzeni:
- publicznej (ulicy),
- prywatnej (posesji),
- ściśle prywatnej (domu).
Warto zadbać o to, żeby ogród przed domem dobrze się prezentował i wyglądał dokładnie tak jak chcemy, ponieważ będziemy na niego patrzeć przy każdym wchodzeniu i wychodzeniu z domu. Mijać go będą także przechodnie. Informacje o ogrodach i ich projektowaniu można także zaczerpnąć ze strony Nelson Garden, gdzie znajduje się wiele ciekawostek.
Ścieżka do domu
W ogrodzie frontowym nie może zabraknąć ścieżki, która będzie prowadziła do naszych drzwi. Powinna być szeroka na około 1-1,5 m tak, aby dwie osoby mogły iść obok siebie. Odradza się jednak, aby była całkowicie prosta. Warto zastosować delikatne zakręty, ale też niezbyt dużo.
Widok z każdej strony
Projektując ogród przed domem należy się upewnić, że wygląda on tak samo dobrze z każdej strony: od domu, od ulicy i z podjazdu. Powinien się wtapiać w krajobraz, lub jeśli chcemy, całkowicie odwrotnie – wyróżniać się na tle innych domów i ogrodów. Wszystko zależy od naszej koncepcji.
Do użytku czy na pokaz?
Zazwyczaj ogrody frontowe projektowane są z myślą o ich funkcji reprezentacyjnej, jednak nie zawsze. Jeśli nasłonecznienie przed domem jest lepsze niż za nim lub jest tam po prostu więcej miejsca, to ogród frontowy może także posłużyć do sadzenia kwiatów, warzyw i owoców, do zabawy z dziećmi czy relaksowania się po ciężkim dniu pracy. W takiej sytuacji warto zadbać o to, aby odgrodzić się nieco od ulicy i zyskać dzięki temu więcej prywatności.