Wystrój wnętrz

Zasady projektowania wnętrz – o czym warto wiedzieć?

Projektowanie wnętrz to temat rzeka pomysłów i wizji jest cała masa a wszyscy ludzie mają rożny gust. Nie sposób więc przedstawić jedną, uniwersalną receptę, która sprosta wymaganiom każdego. Warto jednak wiedzieć o kilku rzeczach, które pomogą nam zaprojektować dom lub mieszkanie w odpowiedni sposób.

Optyczne powiększanie pomieszczenia

Każdemu zależy na tym, aby mieszkanie było przestronne. Dużo przestrzeni jest synonimem wygody i luksusu. Co tu dużo mówić, po prostu przestronne pomieszczenia prezentują się o wiele atrakcyjniej, niż pokoje o małej powierzchni.

Jedną z rzeczy, która daje wrażenie większej przestrzeni jest wysoko umieszczony sufit. Jednak taki sufit to rzadkość, spotkamy go wyłącznie w starych kamienicach, nowych i drogich apartamentach oraz ewentualnie w domkach jednorodzinnych. Większość osób nie ma możliwości posiadania takiego sufitu.

O ile rozkładu sufitu i ścian nie można zmienić, to jednak istnieje kilka metod, dzięki którym można optycznie powiększyć pomieszczenie. Jedną z takich metod jest pomalowanie pokoju na jasny kolor, najlepiej biały. Sprawi to, że pokój będzie się wydawał dużo bardziej przestronny, niż w przypadku ciemnego koloru na ścianach.

Innym ważnym aspektem jest ilość mebli w pokoju. Zbyt dużo szafek może spowodować, że pokój stanie się ciasną klitką. Nie ma tutaj innej recepty, niż pozbycie się zbędnych mebli. Mniejsza ilość szafek pozwoli na odkrycie większej powierzchni i stworzy wrażenie większej przestronności. W zasadzie nawet nie tylko wrażenie, gdyż powierzchnia dostępna do użytku zwiększy się w rzeczywistości.

Postaw na proste wzory oraz sprawdzone kolory

Podczas doboru koloru do pomalowania ścian czy też wzoru tapety lub mebli, należy pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z innowacyjnością. Często bywa tak, że ludzie, skuszeni abstrakcyjnym wzorem zapominają się i urządzają swoje mieszkanie w bardzo dziwnym stylu. Warto jednak pamiętać, że często takie rozwiązania są interesujące jedynie przez kilka pierwszych dni, a z czasem zaczynają męczyć i przeszkadzać. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na spokojne, najlepiej jasne, barwy oraz proste, klasyczne wzory. Wyjątkiem jest sypialnia. Jeśli pokój będzie służył wyłącznie do spania, to można go pomalować na jakiś ciepły ciemny kolor. To spowoduje, że pokój będzie bardziej przytulny.

Rośliny

Nie każdy jest fanem roślin, nie każdy ma też czas na ich pielęgnacje. Jeśli jednak należymy do grona miłośników natury i drobne prace przy roślinach doniczkowych są dla nas przyjemnością, to warto pomyśleć o udekorowaniu mieszkania roślinami. Rozmaite kwiatki, kaktusy oraz innego rodzaju rośliny doniczkowe stanowią bardzo ładną ozdobę i pozwalają nadać pomieszczeniu, niepowtarzalny charakter.

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin oraz innych zabiegach, które są konieczne dla ich prawidłowego rozwoju. Każda roślina wymaga innych warunków oraz innego traktowania, dlatego przed wyborem rośliny warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej, żeby później nie okazało się, że skuszeni wyglądem, kupiliśmy kwiatka, którego nie damy rady pielęgnować.